Online Kisokos
Online kisokosunkban olyan kifejezéseket és szavakat gyűjtöttünk össze, melyek az online világban való eligazodását fogják segíteni. Amennyiben nem találta meg amit keresett, írjon nekünk, nagyon szívesen segítünk!
SEO:
A keresőoptimalizálás (angolul Search Engine Optimization) a weboldal keresőmotorokban való megjelenésének javítását jelenti normál, azaz nem fizetős keresési eredményekben. Általánosságban véve, minél előbb és többször jelenik meg egy oldal a találati listában, annál több látogatást szerez a kereső felhasználóktól.
Figyelembe veszi a keresőmotorok működését, az emberek keresési hajlamát, a keresési szavakat (kulcsszavakat), a célközönség preferált keresőit. Egy weboldal optimalizálása állhat a tartalmának és a HTML-kódjának szerkesztéséből, a kulcsszó relevanciájának növelése és az indexelés megkönnyítése érdekében.
Adatbázisszerver:
Ezt a szervertípust nagy mennyiségű adat biztonságos tárolására használják. A rajta tárolt adatoknak könnyen kereshetőnek, elérhetőnek, kezelhetőnek kell lenniük. Kisebb adatbázisok esetén az adatbázis szerver egyben a webszerver és a mailszerver feladatát is elláthatja, ám amennyiben nagyobb adatbázisokról van szó, általában speciális, nagy teljesítményű szervereket alkalmaznak erre a célra.
Captcha kód:
A Captcha egy olyan automatikus teszt, ami képes megkülönböztetni az emberi felhasználót a számítógéptől. A teszt során a számítógép generál egy feladványt, amit csak egy ember tud helyesen megválaszolni, de a válasz helyességét a gép is könnyedén el tudja dönteni. A weboldalunk jobb oldalán vagy alján (attól függ, hogy milyen eszközről nézi honlapunkat) található üzenetküldési panel is tartalmaz captcha feladványt.
Flash:
A flash egy szoftver, ami a webdizájn egyik közkedvelt eszköze volt egykor. Nagy hátránya, ha a gépen, amely a webet böngészi, nincs flash lejátszó, a felhasználóhoz nem jut el az információ, amit a flash tartalmaz. Alkalmazásakor vegyük figyelembe, hogy az okostelefonok operációs rendszerei legtöbb esetben nem képesek kezelni a flash-es megjelenéseket.
Forráskód:
Az informatikában forráskódon egy olyan szöveg értendő, ami egy leíró nyelv jelöléseinek, vagy egy programozási nyelv definícióinak és/vagy utasításainak sorozatát tartalmazza. Eredményeképpen megjelenik valamilyen dokumentum, vagy létrejön egy szoftver.
FTP-szerver:
Gyakran van szükség arra, hogy valamilyen állományt hálózaton keresztül töltsünk le saját gépünkre, vagy egy állományt mások számára hozzáférhetővé tegyünk. Erre alkalmas az FTP, ami lehetővé teszi a különböző operációs rendszerű gépek között is az információcserét. Azt a folyamatot, amikor egy távoli számítógépről fájlt mentünk a saját számítógépünk háttértárára, letöltésnek nevezzük. Feltöltésnek pedig azt, ha a folyamat fordított irányban zajlik, és mi töltünk fájlt mások gépére.
Google:
A Google a világon a legnépszerűbb keresőrendszer (ráadásul az egész világ legnézettebb weboldala), aminek részben az az oka, hogy a találatok nagyon gyakran vannak olyan sorrendben, ahogy a keresést végző személy elvárja. A web egyik legnépszerűbb ilyen jellegű szolgáltatásaként legalább 200 millió keresési kérés érkezik be hozzá és társlapjaihoz naponta. Ismerje meg jobban a keresőóriást ide kattintva!
Google Adwords:
A Google online hirdetési rendszere. A felhasználók általában kulcsszavakra keresnek. Ha valaki a Google Adwords keresőjében az Ön kulcsszavai egyikével keres, a keresési eredmények mellett megjelenhet az Ön hirdetése. Így olyanoknak hirdethet, akik érdeklődnek a terület iránt.
Bővebben a Google Adwords-ről.
Ismerkedjen meg a Google Adwords hirdetési irányelveivel is ide kattintva.
Google Analytics:
A Google Analytics (GA) a Google ingyenes szolgáltatása, ami a weboldal látogatóiról készít és prezentál részletes statisztikát. Fő célkitűzése, hogy a webmesternek segítsen a reklámkampányok optimalizálásában azáltal, hogy megmutatja, a látogatók honnan kattintottak át, mennyi időt töltenek a weboldalon, illetve hogy földrajzilag hol találhatók. Itt olvashat bővebben a szolgáltatásról.
Hardver:
Hardver alatt a számítógép fizikailag megfogható részeinek összességét értjük. A számítógép működéséhez hardver és szoftver szükséges.
HTML-kód:
A HTML (angolul: HyperText Markup Language) egy leíró nyelv, melyet weboldalak készítéséhez fejlesztettek ki, és mára már internetes szabvánnyá vált. Általában szöveges állományokban található meg olyan számítógépeken, melyek az internethez kapcsolódnak. Ezek az állományok tartalmazzák azokat a szimbólumokat, amelyek a megjelenítő programnak (webböngésző program) leírják, hogyan is kell megjeleníteni illetve feldolgozni az adott állomány tartalmát.
IFrame:
Az IFrame (angolul: inline frame) egy HTML-elem, amely lehetővé teszi más HTML-dokumentumok beágyazását a fő dokumentumba. Az IFrame-eket inkább arra használják, hogy segítségükkel más weboldalakról beollózzanak tartalmakat (pl. hirdetéseket, vagy Facebook oldalt) az aktuális weboldalba.
IP-cím:
Az IP-cím (Internet Protocol-cím) egy egyedi hálózati azonosító, amelyet az Internet Protocol segítségével kommunikáló számítógépek egymás azonosítására használnak. Minden, az internetre kapcsolt számítógépnek van IP-címe. Egyes gépeknek több címük is lehet, vagy a gép IP-címe rendszeresen változhat (ez különösen a lakossági internetszolgáltatón keresztül kapcsolódó otthoni számítógépekre jellemző).
Keresőrobot:
A keresőrobot (angolul: web crawler) egy informatikai kifejezés. Olyan speciális programok gyűjtőneve, amelyek képesek az interneten fellelhető publikus (illetve a robots.txt és a robots metatag által engedélyezett) tartalmak letöltésére és ezek valamilyen formában való elemzésére, az adatok eltárolására. A keresőrobotokat legtöbbször keresőoldalak használják arra a célra, hogy a felkutatott és indexelt weboldalak linkjeit a saját oldalukon kereshetővé tegyék.
Mobil átirányítás:
Erre akkor van szüksége, ha kiegészítő mobil weboldallal rendelkezik a már meglévő honlapja mellé. Ehhez le kell töltenie egy Mobile Detect PHP plugin-t és a megfelelő kódrészletet elhelyezni a weboldala forráskódjának az elején. A beállítást követően, ha PC-ről keresi fel a honlapját, akkor nem történik átirányítás, mobil eszköz (táblagép, okostelefon) esetén viszont a böngésző automatikusan a mobil weboldalához tartozó aldomainre fog ugrani.
Mobil weboldal:
A mobil weboldal az okostelefonon internetezők számára készült oldal. Optimalizálva van a kis kijelzőkön való megjelenésre, könnyen áttekinthető. Tartalma a gyors és azonnali információszerzéshez igazodik, ezért legtöbbször kevesebb szöveget is tartalmaz. Kompatibilis az okostelefonokon futó operációs rendszerekkel (Android, iOS, Symbian, Windows). A mobil honlapokról és a weboldalak mobilra optimalizálásáról bővebben itt olvashat.
Töltse le a Google nemzetközi kutatását az okostelefonokról és mobil weboldalakról is.
Operációs rendszer:
Operációs rendszernek nevezzük a számítástechnikában a számítógépeknek azt az alapprogramját, mely közvetlenül kezeli a hardvert, és egy egységes környezetet biztosít a számítógépen futtatandó alkalmazásoknak (például szövegszerkesztők, játékok stb). Az okostelefonok leggyakoribb operációs rendszerei közt szerepel például a Google által fejlesztett Android, az Apple által készített iOS és a Microsoft Windows rendszere.
QR-kód:
A QR-kód egy kétdimenziós vonalkód (tulajdonképpen pontkód), amit a japán Denso-Wave cég fejlesztett ki 1994-ben. Nevét az angol Quick Response (=gyors válasz) rövidítéséből kapta, egyszerre utalva a gyors visszafejtési sebességre és a felhasználó által igényelt gyors reakcióra. Számos plakáton, hirdetésen szerepel és a legtöbb mobiltelefon is képes értelmezni, így a marketingben gyakran találkozunk ezzel az innovatív megoldással.
Reszponzív weboldal:
A reszponzív weboldal (angolul: responsive website) felismeri, hogy milyen eszközről érkezett a látogató, és mindig az adott eszköz (PC, laptop, tablet, mobil) kijelző-méreteihez igazodva, arra optimalizálva jeleníti meg a tartalmat. A reszponzív weboldalról bővebben itt olvashat!
Szerver:
A szerver vagy kiszolgáló olyan (általában nagy teljesítményű) számítógépet, vagy szoftvert jelent, ami más számítógépek számára a rajta tárolt vagy előállított adatok felhasználását, a szerver hardver erőforrásainak (például nyomtató, háttértárolók, processzor) kihasználását, illetve más szolgáltatások elérését teszi lehetővé. A szerverek funkcióik szerint lehetnek: webszerver, FTP-szerver, adatbázis-szerver.
Szoftver:
Szoftver alatt elektronikus adatfeldolgozó berendezések (számítógépek) memóriájában elhelyezkedő, azokat működtető programokat értünk. A szoftvert az különbözteti meg a fogalmilag vele szembeállított, és azt kiegészítő hardver-től, hogy egy programvezérelt berendezésnek a hardver az egyedi, fizikai részét, míg a szoftver az általános, szellemi részét jelenti.
Webáruház:
Napjainkban egyre népszerűbb az internetes vásárlás az okostelefonok elterjedése és az állandó online jelenlét következtében. A webáruház (más néven: webshop, vagy e-shop) olyan weblap, ahol termékeket vagy szolgáltatásokat vásárolhatunk. Az ilyen webhelyeken virtuálisan tehetjük be a bevásárló kosarunkba a megvásárolni kívánt árut. A webáruházakról bővebben itt olvashat.
Webszerver:
A webkiszolgáló/webszerver egy kiszolgáló, mely elérhetővé teszi a helyileg (esetleg más kiszolgálón) tárolt weblapokat a HTTP protokollon keresztül. A HTTP webszerverekhez webböngészőkkel lehet kapcsolódni.
Webtárhely:
Egy olyan internetes szolgáltatás, ahol egy kiszolgáló szerver (webszerver) erőforrásait több felhasználó között osztják el. Minden felhasználó egy, a rendszer által dedikált tárhelyet foglal el, aminek nyilvános tartalma egyedi domain néven érhető el.